top of page

Dronningen av sotra

Dronningen av Sotra forside.jpg

349,-

Runo Isaksen sin aller første ungdomsroman, Kongen av Sotra, ble innstilt til Uprisen for årets beste ungdomsbok i 2023.

 

Nå kommer den frittstående oppfølgeren: Dronningen av Sotra – en spennende krim som samtidig tar ungdom på alvor.

 

Boken handler om rasisme og muslimfiendtlighet, og det å bli såret og utsatt for press.

 

Men den handler også om vennskap og identitet, musikk og forelskelse – og mot til å handle når noe ikke stemmer.

 

Kort om boken: Etter all dramatikken i sommerferien vil Jan-Kåre («JK», 14 ½) holde seg langt unna trøbbel. I høst vil han helst bare tjene penger og spille i band. Og kanskje bli kjent med den nye jenten i klassen? Sahar heter hun, og har palestinsk bakgrunn.

 

Thea (15) har hatt sommerjobb på Sartor senter og hengt med Sahar, som jobber i nabobutikken. De to har blitt nære venninner. Men en dag slutter Sahar helt å svare på meldinger. Hun dukker ikke opp verken på jobb eller på skolen. Hvor er hun? Hva har skjedd?

 

JK og Thea har fått et nytt mysterium å løse. Hvis de bare klarer å samarbeide igjen, vel å merke.

 

Unik tilblivelse: Som sist har forfatteren involvert flere ungdommer i utviklingen av historien. Ellers har hele romanproduksjonen naturligvis profesjonalitet i alle ledd: redaktør, språkvasker, ombrekker, designer og trykkeri.

 

Runo Isaksen: Bor på Møhlenpris i Bergen, etter flere år på Sotra. Født og oppvokst i Lyngen i Nord-Troms, bodde i Stavanger i ungdomsårene, og har bodd utenlands i flere perioder. Han har utgitt syv romaner for voksne, to faglitterære bøker og nå to ungdomsromaner.

LANSERINGSDATO
22. AUGUST 2026

© Teft forlag AS

bottom of page